niedziela, 30 grudnia 2012

Pokaz Sztuki Walki Capoeira w Wydrzy .! ; )

  •  MUZYKA- WALKA- TRADYCJE

CAPOEIRA jest sztuką walki, grą, tańcem, zabawą....
 Jest każdą z tych rzeczy, ale żadną z nich z osobna...

29 grudnia o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej w szkole w Wydrzy odbył się pokaz sztuki walki prezentowany przez szesnastoosobową grupę Capoeira Companhia Pernas Pro Ar ze Stalowej Woli oraz Tarnobrzega. Sekcja prężnie działa pod okiem instruktora JACKA WOJCIECHOWSKIEGO, którego  mieliśmy okazję wczoraj poznać.
Capoeira to brazylijska sztuka walki. Powstała w wyniku połączenia kultury brazylijskiej oraz afrykańskiej. Było to mniej więcej w XIX wieku. Czarnoskóra ludność była wtedy masowa przywożona do Brazylii jako niewolnicy do pracy na plantacjach. Ucisk i niedola sprowokowała niewolników do stworzenia sztuki, która pozwoliłaby im zrzucić kajdany i odzyskać wolność. 
-" ...Dziś Capoeira jest raczej sportem, najpiękniejszą sztuką walki, a zarazem najniebezpieczniejszym z tańców. Pełno w niej kopnięć, podcięć, uników, akrobacji. Jest strasznie efektowna. Wzmacnia zarówno ducha jak i ciało. Pozwala poznać nowych ludzi i jest świetną i zdrową formą spędzania wolnego czasu..." – zapewnia Jacek Marinheiro Wojciechowski.


W Stalowej Woli Capoeira jest od 2003 roku, a od 2006 grupa połączyła się z międzynarodową Grupą Capoeira Companhia Pernas Pro Ar. - Grupa w Stalowej Woli liczy około trzydziestu osób zarówno starszych jak i tych najmłodszych. Jej adepci co roku biorą udział w wielu szkoleniach i egzaminach pnąc się coraz wyżej po szczeblach zaawansowania w tej pięknej sztuce – powiedział Jacek Marinheiro Wojciechowski.
"...Treningi są regularnie prowadzone na profesjonalnym poziomie i cały czas prowadzony jest nabór do grupy początkującej. - Cały czas, gdyż Capoeira można zacząć w dowolnym momencie. Nie trzeba nic specjalnego, wystarczy luźny strój i dużo chęci. "Capoeira jest dla kobiet, mężczyzn i dzieci, a jedyni, którzy nie mogą jej ćwiczyć to Ci, którzy nie chcą" jak mawiał stary mistrz Capoeira Pastinha."

Zdjęcia dostępne w galerii zdjęć (klik)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

WYDRZOWIANIE NA WYKŁADZIE W STALACH