piątek, 11 kwietnia 2014

Przygotowywanie palmy wielkanocnej.

Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa, jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm znany w Polsce od średniowiecza. Zwyczaj ten kultywowany jest w Kościele, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową.
W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w Środę Popielcową ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem.
Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami i wszelkim złem, połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą.

W związku z tradycją w naszej Gminie co roku odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, który ma na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi.
Z satysfakcją odnotować należy fakt , że chętnych do udziału w tym konkursie z roku na rok przybywa i bierze w nim udział coraz młodsze pokolenie.
My również przystąpiliśmy do konkursu i z wielkim zapałem tworzyliśmy nasze dzieło palmowe.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

WYDRZOWIANIE NA WYKŁADZIE W STALACH